909/​605

Kurt Schwitters (f. Hannover, Tyskland 1887, d. Ambleside, England 1948)

Landskab fra Hjertøya ved Molde, Norge. Sign. K.S. 37. Kurt Schwitters boede i Molde i en periode i slutningen af 1930erne. Olie på krydsfiner. 37 × 31.

Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.

Se andre værker fra Birte Inge Christensen og John Hunovs samling

Malerier og skulpturer, 27. september 2022

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK