Kurt Schwitters (f. Hannover, Tyskland 1887, d. Ambleside, England 1948)
Landskab fra Hjertøya ved Molde, Norge. Sign. K.S. 37. Kurt Schwitters boede i Molde i en periode i slutningen af 1930erne. Olie på krydsfiner. 37 × 31.
Proveniens: Birte Inge Christensen og John Hunovs samling.
Se andre værker fra Birte Inge Christensen og John Hunovs samling
Malerier og skulpturer, 27. september 2022