2426/81
Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba siddende i dhyanasana på en lotustrone flankeret af acolyter. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. juni 2024
Vurdering
Hammerslag