2426/81
Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba siddende i dhyanasana på en lotustrone flankeret af acolyter. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering
Hammerslag
1077746 | ||
898311 | ||
945289 (Autobud) | ||
898311 | ||
945289 (Autobud) | ||
898311 | ||
945289 (Autobud) | ||
1020499 | ||
945289 |