2426/​81

Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba siddende i dhyanasana på en lotustrone flankeret af acolyter. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
12.500 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK