2426/​81

Kinesisk figur af bronze i form af Buddha Amithaba siddende i dhyanasana på en lotustrone flankeret af acolyter. Sen Ming, 17. årh. Vægt 4994 g. H. 28 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

1077746 13.000 DKK
898311 12.500 DKK
945289 (Autobud) 12.000 DKK
898311 11.500 DKK
945289 (Autobud) 11.000 DKK
898311 10.500 DKK
945289 (Autobud) 8.000 DKK
1020499 7.500 DKK
945289 7.000 DKK