2123/​8512

Russisk ikon med fremstilling af “Frelseren på tronen” med tilhørende forgyldt sølvoklad. Begge dele monteret side om side i ramme. Nikolai Pavlovich Pavlov, Moskva 1908–1917. 19. årh. Ikon/oklad 14,5×11,5. Ramme 35,5×27.

Fremstår med aldersslitage.

Russisk tema, 7. juni 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK