Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Erik Møller (f. Århus , d. København)
“Aarhus Raadhus”. Skrivebordslampe med fod og bevægelig skærm af grønlakeret metal, indvendig hvidlakeret, bevægelig stamme og fodstykke af messing, trykknapafbryder af hvid bakelit. Designet 1938–1941. H. 35. B. 22.
Proveniens: Aarhus Rådhus, 1940'erne.
Førsteudgaven af lampen var med fod til fastmontering på bordene i læsesalen på Nyborg Bibliotek. Til Aarhus Rådhus blev tegnet en anden fod, så lampen kunne flyttes, ligesom der blev tegnet en udgave med en anderledes skærm. Begge lamper var fast inventar på skrivebordene på Aarhus Rådhus. Så vidt vides har ingen af lamperne sidenhen været i produktion.
Litteratur: Planmøbel katalog ca. 1943. Foto herfra.
Litteratur: Jens Lindhe [red.], “Aarhus Raadhus”, Arkitektens Forlag 1991, s. 50. Plantegning af anden lampe med samme fod.
Litteratur: Felix Solaquren - Beascoa, Arne Jacobsen, Sanao & Cole, Spanien. s. 66.
Det er ofte blevet diskuteret, hvorvidt Hans J. Wegner kan tilskrives at have tegnet inventaret til Aarhus Rådhus og Nyborg Bibliotek. I 1938 blev den 24 årige Wegner engageret af Arne Jacobsen & Erik Møller til at tegne inventaret til Aarhus Rådhus. Da projektet på Aarhus Rådhus endnu ikke stod klar blev Wegners første opgave at tegne al inventaret til Nyborg Bibliotek, som Flemming Lassen & Erik Møller havde vundet konkurrencen om at bygge.
Faktum er, at Wegner har slået alle stregerne, selvom hans navn ikke fremgår af tegningerne.
Litteratur: Nyborg Biblioteks hjemmeside
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Senere grønmalet. Uoriginale spændskiver af læder, sidder mellem skærm og messingskruer Der garanteres ikke for funktionaliteten. En skrue af nyere dato.
Moderne kunst og design, 12. januar 2021