12003/​41

Abel Faivre (f. Lyon)

Fransk plakat 1916 til fordel for salg af krigsobligationer til finansiering af 1. Verdenskrig. Litografisk tryk opklæbet på lærred. 109×78. Uindrammet.

Proveniens: Hans Bendix' samling.

Småskader lang papirkanterne. Vertikale og horisontale folder i papiret fra før opklæbningen.

Kunst, antikviteter & design, 16. januar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag