Abel Faivre (f. Lyon)
Fransk plakat 1916 til fordel for salg af krigsobligationer til finansiering af 1. Verdenskrig. Litografisk tryk opklæbet på lærred. 109×78. Uindrammet.
Proveniens: Hans Bendix' samling.
Småskader lang papirkanterne. Vertikale og horisontale folder i papiret fra før opklæbningen.
Kunst, antikviteter & design, 16. januar 2020