2416/804
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Pernilla”. Et par lænestole samt skammel af formbøjet bøg, sæde, ryg, armlæn og løs hynde betrukket med naturskind. Udført hos Dux. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med defekter og kraftig slitage. Kraftig lugt.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag