1843/8
Københavner Louis XVI chatol af mahogni, overskab med to låger, front med skriveklap og fire skuffer flankeret af kvartsøjler. Ca. 1780. H. 222. B. 125. D. 63/102.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Revner i træet. Finérskader. Del ved bagben mangler. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag