1843/​8

Københavner Louis XVI chatol af mahogni, overskab med to låger, front med skriveklap og fire skuffer flankeret af kvartsøjler. Ca. 1780. H. 222. B. 125. D. 63/102.

Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Revner i træet. Finérskader. Del ved bagben mangler. Nøgle medfølger.

Ældre malerier og møbler, 22. oktober 2018

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK