Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)
Nordafrikansk landskab. Sign. Gerda Wegener. Akvarel og blyant på papir. Bladstørrelse 26×32.
Proveniens: Erik Brandt.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Misfarvning i to hjørner fra baggrundsmontering. Et mindre hul i værkets bund. En lille flænge i toppen.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021