849/1114
Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Kande af sterligsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen anno 1948. Vægt 590 gr. H. 23,8.
Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i det 20. århundrede”, ill. s. 93.
Litteratur: Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen, Fra stilkopi til arkitektsølv”, ill. s. 105.
Sølv og kunsthåndværk, 18. juni 2014
Vurdering
Hammerslag