2416/756
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Et sæt på seks stole med stel af palisander, betrukket med sort skind. Model 78. Formgivet 1962. Udført og mærket hos J. L. Møller, Højbjerg. 1970'erne. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med mindre pletter og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud