Foto endnu ikke klar
880/​644

Auguste Rodin (f. Paris 1840, d. sst. 1917)

Kvinde i draperi. Sign. Aug. Rodin. Blyant på papir. Lysmål 30,5×19,5.

Inskription på bagsiden: “Ce dessin m'a été donné par Rodin au moment de la publication de mon ouvrage illustré: 'Rodin. L'Oeuvre et l'Homme'. Judith Cladel'”.

Proveniens: Erling Haghfelt Kunsthandel, København. Proveniens: Hr. Vekselerer T. Højbys Samling, København. Erhvervet fra ovenstående i maj 1957.

Foto-certifikat No. 1222 fra Jean Cailac, signeret og dateret Paris, 25. april 1957 medfølger.

Vil blive inkluderet i det ræsonnerede katalog over Rodins tegninger og malerier under forberedelse ved Christina Buley-Uribe (certifikat medfølger).

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag