Russia, 20th century
Et par store russiske ampler, forgyldt messing og bronze med fire lysarme og et invendigt lys, skål af klart glas behængt med prismer i kæder, øverst med røgfang af grønt glas. Louis XVI form, Skt. Pedersborg, 20. årh. H. 110. Diam. 54. (2)
Lanterne her er efter model på Pavlovsk paladset i Skt. Pedersborg.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018