Richard Winther (f. Maribo 1926, d. Vindeby 2007)
Uden titel. Sign. R. Winther, 8–6-1949. Olie på malerpap. 53×38.
Med dedikation på bagsiden til Axel Wilmar: “Til vennen Wilmar under vort simultane pariserophold 1949 fra r.w.”
Malerpappet bølger let.
Moderne kunst og design, 17. september 2024