2124/​747

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Technocrat”. Spisebord af palisander med trekantede ben af aluminium. Model FD 960. Udført hos France & Søn. H. 72. L. 215. B. 100.

Litteratur: Mobilia nr. 107–108, 1964.

Litteratur: France & Søn katalog 1968.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker og finérskader. Let falmet.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag