Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor rund vase af lertøj dekoreret med hvid glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 31. Diam. maks. 34.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker - fortrinsvis på øverste kant og fodrand. Bund med to afslag i selve lertøjet.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
13 bud