Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 1”. Todelt daybed med stel af eg. Løse hynder betrukket med gul uld. Formgivet 1955. Udført og stemplet hos Getama. L. 122/182.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 5–6, 1955. Litteratur: “Mobilia”, nr. 7, juli 1955.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle mindre hak. Uld med noget slitage og nogle pletter.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
12 bud