2108/986
Ejvind A. Johansson (f. 1923, d. 2002)
Tre spisestole med stel, sæde og formbøjet ryg af eg. Model J67. Formgivet 1957. Udført hos FDB Møbler. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Træ noget falmet og med mærker. Delvis skadet og løs finér ved kanter og under sæde.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag