Jens (Olsen) Vige (f. Vigekær 1864, d. København 1912)
“Gammel Mølle”. Sign. Vige 1908. Olie på lærred. 33×43.
Udstillet: Kunstforeningen, “Jens Vige”, 1943 nr. 50, tilhørende Fru Knud Larsen. Dedikation på bagsiden: “Fru Margrethe venligst fra Jens- Vige”.
Én reparation/lap på bagsiden.
Ældre malerier og antikviteter, 26. november 2012