2049/​358

To kinesiske dybe tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld med fugle og blomster. Samt lille vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og transfer med kvinde i have. Mærket Qianlong. 20. årh. Tallerkener Diam. 24. Vase H. 10. (3)

Begge tallerkener med mindre kanthak, tallerken med trane desuden med revne. Slitage på guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

550 DKK

550 DKK
500 DKK