2049/358
To kinesiske dybe tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver og guld med fugle og blomster. Samt lille vase af porcelæn, dekoreret i emaljefarver og transfer med kvinde i have. Mærket Qianlong. 20. årh. Tallerkener Diam. 24. Vase H. 10. (3)
Begge tallerkener med mindre kanthak, tallerken med trane desuden med revne. Slitage på guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020
Vurdering
Hammerslag