Otte allianceringe af 14 og 18 kt. hvidguld og sølv henholdsvis prydet med talrige facetslebne rubiner, safirer og smaragder og carreslebne lyserøde og grønne turmaliner. B. ca. 3 mm. Str. 52–55. (8)
To æsker medfølger.
En smaragdring er af sølv. Turmalinringe er af 18 kt. hvidguld. Fem ringe er af 14 kt. hvidguld.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En turmalin mangler og flere turmaliner fremstår med afslag.
14 bud
1104409 | ||
283030 (Autobud) | ||
896810 | ||
283030 (Autobud) | ||
896810 | ||
283030 | ||
846622 (Autobud) | ||
283030 | ||
846622 (Autobud) | ||
283030 | ||
846622 | ||
1084867 | ||
1088246 | ||
896810 |