2442/926
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skænk af eg med skydelåger af teak. Indvendig med hylder og udtræksbakke. Udført og mærket hos Karl Andersson & Söner. H. 84. L. 135. D. 54.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og finérafslag. Ujævnt falmet. Senere monteret uoriginalt stel.
Vurdering