Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
To-pers. sofa samt to lænestole med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med farvet rødt skind. Model 2209 og 2207. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. Sofa: L. 185. (3)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
36 bud