1643/1523
Barok kirkeskulptur af delvis forgyldt og bemalt træ i form af en gejstlig, hoved af udskåret ben. Sydtyskland 18. årh. H. 33 cm. Monteret på sokkel.
Afskalninger, manglende hænder.
Varia, 27. oktober 2016
Vurdering
Hammerslag