2132/​805

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 604”. Højdejustérbar pendel med hvidlakeret skærm af metal, bøjle af børstet stål. Formgivet 1962. Udført hos Louis Poulsen. H. 32. Diam. 50.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 37. udstilling på Kunstindustrimuseet, 1963.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 232–233.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

1.500 kr

Hammerslag

37 bud

3.400 kr
(Autobud) 3.200 kr
3.200 kr
(Autobud) 3.000 kr
2.900 kr
(Autobud) 2.800 kr
2.700 kr
(Autobud) 2.600 kr
2.500 kr
(Autobud) 2.400 kr
2.300 kr
2.200 kr
2.100 kr
(Autobud) 2.000 kr
1.950 kr
(Autobud) 1.900 kr
1.850 kr
(Autobud) 1.800 kr
1.750 kr
1.650 kr
(Autobud) 1.600 kr
1.550 kr
1.450 kr
(Autobud) 1.400 kr
1.350 kr
(Autobud) 1.300 kr
1.250 kr
(Autobud) 1.200 kr
1.150 kr
(Autobud) 1.100 kr
1.050 kr
(Autobud) 1.000 kr
950 kr
(Autobud) 900 kr
850 kr
800 kr
750 kr