2132/805
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 604”. Højdejustérbar pendel med hvidlakeret skærm af metal, bøjle af børstet stål. Formgivet 1962. Udført hos Louis Poulsen. H. 32. Diam. 50.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 37. udstilling på Kunstindustrimuseet, 1963.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 232–233.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud