Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Døden”. Sign. på bagsiden E.J. 91. Olie på lærred. 50×30.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 3. Malerier 1980–1998”, København, 2011, gengivet side 247. Proveniens: Egill Jacobsens Fond.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020