2043/906
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
“Bridgelampe”. Standerlampe af bejdset bøg. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 150.
Litteratur: “Bygge og Bo”. 16. årgang. Efterår 1950. Hæfte 2–3.
Mindre brud/defekt ved topsamling. Desuden almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lampeskærm mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud