Interiør med figurer. En herre i hvid uniformsfrakke, siddende ved et bord, læser en avis. Han er set omtrent i profil. En dame set fra ryggen er beskæftiget med et broderi. På væggen et par gamle portrætter. På gulvet nogle katte. De siddende personer er professor Hans Tegner (1853–1932) og hustru Helga, født Byberg (1862–1945). Sign. V. I. 1903. 63×73.
H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 454.Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 240.Proveniens: Grosserer Sønnich Olsen.
Malerier, Tegninger, Skulpturer & Kobberstik, 31 May 2000