Foto endnu ikke klar
879/​215

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Athene, fulgt af Sejersgudinden Nike, tvistes med Poseidon om Besiddelsen af Attika”. Kompositionsskitse. Studie til maleri i Universitets vestibule. 1851–52. Usigneret. Olie på lærred. 40×55.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 22 a (under egenhændig udførte dekorative malerier samt studier til sådanne).

Afbildet: Kunst i Privat Eje bd. I s. 211.

Proveniens: Constantin Hansens dødsboauktion 1880 nr. 63 (Athenes Strid med Poseidon. Universitetsvestibulen). Enkefru Brendstrup (1901). Elisabeth og Theodor jensens samling, auktion Bruun Rasmussen 154, 1963 nr. 9. Bruun Rasmussen auktion 290, 1972 nr. 62, afb. s. 13.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Aftenauktion: Malerier, 29. maj 2018

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK