2125/807
Carl Fagerlund (f. 1915, d. 2011)
Lysekrone af messing med skærme af krystalglas. Udført hos Orrefors og Lyfa. H. 48. Diam. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Stamme med knækket gevind. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
Vurdering
Hammerslag