2420/893
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
To hynder til “PK 33” skammel betrukket med hhv. patineret, brunt, farvet skind og patineret naturskind. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder pletter og smuds. Hynde med farvet skind med krakeleringer og defekter.
Moderne kunst og design, 14. maj 2024
Vurdering
Hammerslag