2446/​752

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Ry 26”. Skænk af teak. Front med to skydedøre. Indvendig med hylder og udtræks bakker. Formgivet 1959. Udført hos Ry Møbler. Udgået og mærket hos Illums Bolighus. H. 79. L. 200. D. 49.

Litteratur: Mobilia no. 43, februar 1959, s. 19.

RY Møbler/Salesco katalog 1959, s. 26.

Skænk med omfattende slitage, herunder ridser, mærker og hak. Invendig med store udskårede huller i bunden. En hylde af spånplade. Delvis manglende bagbeklædning. Bagbeklædning med revner og fugtskjolder. Senere monteret liste indvendig. Nogle senere monteret lister indvendig til hylder. Nogle lister til hylder mangler.

I Lyngby
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?