2124/522
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 2”. Fritstående to-personers sofa med stel af forkromet stål. Hynder i sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og stemplet hos Cassina. L. 131.
Stemplet serienr.: 43642.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt
4 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|