2124/​522

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC 2”. Fritstående to-personers sofa med stel af forkromet stål. Hynder i sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og stemplet hos Cassina. L. 131.

Stemplet serienr.: 43642.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Kategori
Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
18.500 DKK
18.000 DKK
17.500 DKK
17.000 DKK