Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
“Udsigt til Amalfi fra en Drypsteensgrotte”. Usigneret. Betegnet Amalfi. Betegnet M. Rørbye på underliggende papir. Bly og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse ca. 23×29,5.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1849, under “Originale Tegninger af Rörbye, afsnit 9, Italien og Sicilien, A: Italien, a: Mere eller mindre colorerede, eller tuscherede”, nr. 10.
På Rørbyes store udlandsrejse fra 1834 til 1837, hvor han både kom til Italien, Grækenland og Tyrkiet, opholdt han sig sommeren 1835 i Amalfi, hvor han udførte en række tegninger og seks malede studier.
Malerier og tegninger, 6. marts 2023