865/​116

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

Erhvervet af Ribe Kunstmuseum i maj 2016.

“Skumring”. To unge kvinder sidder i skumringen, den ene spiller guitar, den anden eftertænksomt lyttende. Sign. Harald Slott-Møller 1918. Olie på lærred. 58×81.

Erhvervet af Ribe Kunstmuseum i maj 2016

Udstillet: Charlottenborg 1919 nr. 547.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK