Kirsten Sloth (f. 1938)
Oval skål af stentøj. Dekoreret udvendigt med vertiakal stregdekor i okkerbrunt, sandfarvet og mørkebrunt. Indvendigt med mørkebrun iriseret glasur. Stemplet monogram. Unik. H. 16,2–16,5. B. 18,7. L. 22.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
953799 | ||
843155 |