2004/​518

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Tre saltkar, tre peberbøsser samt fire dele “Grand Prix” bestik af sterlingsølv. Udført hhv. hos Georg Jensen og Kay Bojesen. (10)

Bestående af:

Georg Jensen: Tre ovale saltkar på kuglefødder af sterlingsølv. Øverste kant ciseleret med blomsterornamentik i relief. Georg Jensen efter 1910. Dessin 243 B. Samlet vægt 52 g. H. 1,4. B. 4,9. L. 7.

Harald Nielsen: Tre peberbøsser på kuglefødder af sterlingsølv. Ciseleret med bladornamentik. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 433. Samlet vægt 63 g. H. 4,3.

Kay Bojesen: “Grand Prix”. 2 dessertskeer, 1 barneske og 1 barnegaffel af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Samlet vægt 179 g. L. hhv. 17 og 15,8.

Almindelig til omfattende brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Saltkar: nogle mindre skævheder, indgraveret på undersiden ved stempler; “L.V.H. 1944”. Peberbøsser: indgraveret på hhv. på siden og undersiden af nederste del; 2 styk “1937” og “L.V.H.” og en indgraveret “L.V.H. 1938”. “Grand Prix” børnebestik med meget omfattende slitage.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

11 bud

(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK