2004/​518 Georg Jensen, Harald Nielsen, Kay Bojesen: Tre saltkar, tre peberbøsser samt fire dele “Grand Prix” bestik af sterlingsølv. (10)

Be­skriv­el­se

Tre saltkar, tre peberbøsser samt fire dele “Grand Prix” bestik af sterlingsølv. Udført hhv. hos Georg Jensen og Kay Bojesen. (10)

Bestående af:

Georg Jensen: Tre ovale saltkar på kuglefødder af sterlingsølv. Øverste kant ciseleret med blomsterornamentik i relief. Georg Jensen efter 1910. Dessin 243 B. Samlet vægt 52 g. H. 1,4. B. 4,9. L. 7.

Harald Nielsen: Tre peberbøsser på kuglefødder af sterlingsølv. Ciseleret med bladornamentik. Georg Jensen 1933–1944. Dessin 433. Samlet vægt 63 g. H. 4,3.

Kay Bojesen: “Grand Prix”. 2 dessertskeer, 1 barneske og 1 barnegaffel af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Samlet vægt 179 g. L. hhv. 17 og 15,8.

Almindelig til omfattende brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Saltkar: nogle mindre skævheder, indgraveret på undersiden ved stempler; “L.V.H. 1944”. Peberbøsser: indgraveret på hhv. på siden og undersiden af nederste del; 2 styk “1937” og “L.V.H.” og en indgraveret “L.V.H. 1938”. “Grand Prix” børnebestik med meget omfattende slitage.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.300 kr.

11 bud

(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.