1335/​912

Henning Jensen & Torben Valeur o.a.

Fire armstole af massiv mahogni, løse hynder med lyst skind i sæder. Model M40. Designet 1983. Udført hos Munch Møbler. Samt ovalt spisebord af massiv teak med to tillægsplader. Ubekendt producent. H. 69. L. 159/250. B. 100. (7)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind på hynder med patina og smuds.

Moderne kunst og design, 27. august 2013

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.000 DKK