1335/912
Henning Jensen & Torben Valeur o.a.
Fire armstole af massiv mahogni, løse hynder med lyst skind i sæder. Model M40. Designet 1983. Udført hos Munch Møbler. Samt ovalt spisebord af massiv teak med to tillægsplader. Ubekendt producent. H. 69. L. 159/250. B. 100. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind på hynder med patina og smuds.
Moderne kunst og design, 27. august 2013
Vurdering
Hammerslag