Figurer af udskåret hvalrostand (Odobenus Rosmarus) i form af to fangere i kajak, isbjørn, sæl på isflage samt hval. L. 4,5–14,5. (5)
Hjembragt til Danmark i 1970'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
21 bud