1650/​1688

Larpent & Jügensen bordur af messing, rigt graveret og forgyldt værk med kvarterslag og datoangivelse. Sign. Larpent et Jürgensen, Kiøbenhavn. 18. årh.s slutning. H. 2,5. Diam. 5,5.

En fælles utilfredshed med urmagerlavet og en nyligt hjembragt viden om de sidste nye udviklinger i udlandet medførte, at Jürgen Jürgensen (1748–1811) og den mere veletablerede urmager Isaac Larpent (1711–1788) indgik kompagniskab i ca. 1773. I 1775 fik de kongelig bevilling til at drive en urfabrik.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Gangværk ikke fungerende. Reparation på skive. Nøgle medfølger ikke.

Varia, 15. december 2016

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK