Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Nylund & Krebs' keramiske værksted (senere Saxbo)
To vaser samt en firesidet skål af stentøj. Høj vase dekoreret med birkebark glasur. Udført og stemplet hos Nylund & Krebs, 28, fremstillet 1930. H. 18. Lille vase dekoreret med mørkegrøn og brun glasur. Udført og stemplet hos Nylund & Krebs, 14, fremstillet 1930. H. 9. Skål med skraverede motiver, dekoreret med mørkebrun glasur med brungrønne og grå elementer. Sign. E.St.N., udført og stemplet hos Saxbo, Denmark 1950–1968. H. 8,5. B. 13,5. L. 16,5. (3)
Lille vase med flere markante hårrevner gående fra øverste kant og nedefter. Vase med birkebark glasur; et par meget minimale afslag langs fodrand. Skål: Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020