2014/​675

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Nylund & Krebs' keramiske værksted (senere Saxbo)

To vaser samt en firesidet skål af stentøj. Høj vase dekoreret med birkebark glasur. Udført og stemplet hos Nylund & Krebs, 28, fremstillet 1930. H. 18. Lille vase dekoreret med mørkegrøn og brun glasur. Udført og stemplet hos Nylund & Krebs, 14, fremstillet 1930. H. 9. Skål med skraverede motiver, dekoreret med mørkebrun glasur med brungrønne og grå elementer. Sign. E.St.N., udført og stemplet hos Saxbo, Denmark 1950–1968. H. 8,5. B. 13,5. L. 16,5. (3)

Lille vase med flere markante hårrevner gående fra øverste kant og nedefter. Vase med birkebark glasur; et par meget minimale afslag langs fodrand. Skål: Intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK