1703/​1590

Company School, Chinese artist, 19th century

Four portraits in borders depicting woman with flower, woman with pipa, man with pibe and man with a fan, Watercolour on Chinese paper. 25×21 cm. (4)

Proveniens: Akvarellerne blev solgt ved Cesare Maccari i Rome, Piazza Sallustio, 4–9 April 1921, og nedarvet til Bargagli familien i Firenze, og derefter til Studio Bibliografico Vecchi Libri, Firenze, og endelig til en privat italiensk samling til i dag.

Alle i passe partout. Mindre slitage/mærker, mindre folder.

Varia, 19. januar 2017

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK