Embroidered binding
Jens Dinesøn Jersin: Troens Kamp oc Seyr: Det er: Om alle de Fristelser, med huilcke [...]. Kbh: Melchior Martzan 1636. 12mo. 12,5×8×4 cm. Sølvbroderet rødt fløjelsbind. Bindet noget slidt og med ryggen, som kun delvis er bevaret, underlagt med rødt fløjel. Spænderne mangler. Med latinsk inskription på bagsiden af titelbladet, Petrus Eric, Vitskøl, 1665. Inskr. er noget beskåret ved den senere indbinding i det broderede bind, som på bagpermen er dateret 1697. Nogle senere (efter 1697) danske inskriptioner på dansk er ikke identificeret. Indlagt i æske.
Proveniens: Tidligere i Svend-Fridolf Jacobsens bogbindssamling, herefter bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020