899/​1115

Erik Thommesen (f. København 1916, d. 2008)

“Moder og barn”, 1949. Usign. Væghængt skulptur i patineret egetræ. H. 57.

Litteratur: Henning Jørgensen: “Værkfortegnelse” in “Billedhuggeren Erik Thommesen”, Holstebro Kunstmuseum, Kunsthallen Brandts Klædefabrik & Bornholms Kunstmuseum, 2001, kat. 118.

Proveniens: Inger-Marie & George Tanier, New York, U.S.A. Modtaget som bryllupsgave fra arkitekt Finn Juhl og siden nedarvet i familien. Inger-Marie Tanier (født Vest) var uddannet fra Skolen for Boligndretning og arbejdede efterfølgende i flere år som assistent på arkitekt Finn Juhls tegnestue. I forbindelse med en middag hos netop Finn Juhl omkring årsskiftet 1954–55 mødte Inger-Marie Vest den amerikanske møbelimportør og designer George Tanier. De blev efterfølgende gift i USA i 1956 og bevarede et livslangt venskab med Finn Juhl og Hanne Wilhelm Hansen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK