2116/287
Fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende græsk kvinde, forsølvet skive. 19. årh.s begyndelse. H. 35. B. 27. D. 10.
Optræksnøgle medfølger. Pendul mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Ornament på figurens turban mangler.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud